Kako prepoznati osobu natprosečne inteligencije?
Veoma je teško prepoznati inteligenciju osobe nakon samo kratkog razgovora, ali što duže razgovor traje, to će vaša procena biti bliža realnosti. Nabrojaću Vam nekoliko karakteristika koje sam zapazio kod ljudi sa visokim koeficijentom inteligencije koje sam upoznao u životu. Ove karakteristike su, naravno, generalizacije koje će imati nekih kontraprimera.
Osobe sa visokim koeficijentom inteligencije uglavnom su:
– Obično otvorene za nepristrasnu raspravu o idejama koje se razlikuju od njihovih, u kojima ne donose prebrze definitivne zaključke.
– U potrazi za informacijama koje opovrgavaju ono u šta oni veruju radije nego što pokušavaju da potvrde njihova trenutna ubeđenja.
– Spremne da promene svoje mišljenje ukoliko su suočene sa dokazima koji opovrgavaju to mišljenje.
– Zainteresovanije za razgovor o idejama i konceptima nego za ogovaranje drugih ljudi.
– Spremne da promene opštepriznata ubeđenja koja su stekli od grupe (plemena) kom pripadaju.
– Nepoverljive su prema dogmi, kao i prema svim opšteprihvaćenim pravilima i socijalnim normama. Radije postavljaju sopstvene standarde ponašanja i slede sopstvene razumne protokole.
– Retko su agresivne u nameri da ubede druge u svoja stanovišta, ali su strastvene u vezi sa ciljevima koje pokušavaju da ostvare.
– Uglavnom izvlače pronicljive zaključke iz svojih obzervacija, izdvajajući suštinu iz mase informacija.
– Zainteresovane su za široke oblasti tema iz prirodnih i društvenih nauka, umetnosti i skoro bilo čega akademske prirode. Čitaju akademsku literaturu i malo se interesuju za tabloide.
Osobe sa ‘jako visokim koeficijentom inteligencije’ razlikuju se od onih sa ‘visokim koeficijentom inteligencije’ uglavnom po stepenu izraženosti gore pomenutih osobina.
Nasuprot tome, neinteligentne osobe se relativno lako mogu prepoznati. Imaju običaj da budu dogmatične, olako dolaze do zaključaka i odolevaju promenama svog mišljenja, čak i kada postoje čvrsti dokazi da nisu u pravu. Teže da prenesu drugim članovima zajednice svoja ubeđenja i retko otstupaju od opšteprihvaćenog načina razmišljanja zajednice u kojoj žive. Ovo ih čini posebno podložnim verovanju u teorije zavere, sujeverje, a imaju i izraženu antipatiju prema ljudima izvan njihove grupe. Opseg interesovanja neinteligentne osobe često nije dovoljno širok da uključi i literaturu, istoriju, nauku ili matematiku. Ukratko, ovo su generalizacije koje imaju svoje izuzetke, ali u poslednjih par decenija često sam bio iznenađen koliko puta su se pokazale tačnim.