Promena vremena, zahlađenje i duži boravak u zatvorenim prostoru donose novu „sezonu“ prehlada u ovo doba godine. Već je poznato da vitamin C, voće, povrće i dovoljno sna mogu znatno da osnaže organizam; takođe i dobro poznata rečenica „utopljavajte noge“ koju smo svi čuli od naših majki i baka je značajna jer održavanje topline nogu može drastično da smanji rizik da se prehladite.
Evo nekoliko efikasnih saveta:
- Perite ruke češće!
Iako je redovno pranje ruku jedan od najboljih saveta za izbegavanje prehlade i gripa, pranje ruku sve do laktova može biti još efikasnije. Istraživanja pokazuju da se na podlaktici nalazi više bakterija nego ispod pazuha.
- Supa sa pilećim kostima!
Pileća supa je odličan lek u borbi protiv prehlade i gripa, ali istraživanja pokazuju da su pileće kosti podjednako važne, koštana srž sadrži određenu količinu masti koje se nalaze u našim organima te podstiču organizam na proizvodnju belih krvnih zrnaca koja se bore protiv infekcije i oboljenja.
- Skratite duge nokte!
Dugi nokti izgledaju lepo, ali su plodno tlo za razvoj bakterija. Činjenica je da veoma često dodirujemo lice, nos i oči, a da nismo ni razmislili šta smo pre toga radili. Prilikom dodirivanja pomenutih delova tela prenosimo bakterije koje se nalaze ispod noktiju.
- Para, limun i vitamin C!
Jedite voće, obogaćeno vitaminom C! Parite se toplom vodom u kojoj ste stavili limunov sok koji deluje kao prirodan antibiotik, inhalirati se možete i esencijalnim uljima eukaliptusa, majčine dušice, bora, limunda i lavande. Stavite po kap od svakog ulja u činiju vrele vode i na taj način pročistite organizam.
- Beli luk!
Odlična je prevencija protiv prehlade, gripa, raznih alergija, gljivičnih infekcija. Olakšava i simptome dijabetesa, uvećane prostate, osteoartritisa. Njegova sposobnost da eliminiše toksine i jača naš imunitet je, takođe, jedan od najvažnijih osobina belog luka.
Beli luk možda ne tera vampire ali sigurno ubija grip!